
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 580 mV |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Output Current | 200 mA |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Load Regulation | 45 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
Stock: 1792
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12432
Ext.Price$0.12432
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12432 | $0.12432 |
| 10 | $0.11125 | $1.11250 |
| 50 | $0.09955 | $4.97750 |
| 100 | $0.08855 | $8.85500 |
| 500 | $0.07876 | $39.38000 |
| 1000 | $0.07170 | $71.70000 |
| 3000 | $0.06527 | $195.81000 |
| 5000 | $0.06145 | $307.25000 |
